Żarówki LED – Co je wyróżnia i jakie są ich typy? #PORADNIK.

Żarówki LED – Co je wyróżnia i jakie są ich typy?
Przepaliła Ci się żarówka w aucie i potrzebujesz nowej? A może planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się nad takim z LED-owymi reflektorami? Niezależnie od Twoich motywacji w każdym momencie dobrym rozwiązaniem będzie wybór oświetlenia LED-owego. Słów kilka o tym, dlaczego warto zainwestować w ten typ żarówek oraz na co zwracać uwagę podczas zakupów, przeczytasz poniżej.
Jak działają lampy LED?
Lampy typu LED zrewolucjonizowały branżę oświetleniową, z powodzeniem zastępując tradycyjne halogeny czy ksenony, które dotychczas były standardem w niemal wszystkich pojazdach. Źródłem światła w tym przypadku jest niebieska dioda elektroluminescencyjna, która aktywizuje umieszczony w obudowie diody luminofor, powodując tym samym jego świecenie. Poprzez używanie różnego rodzaju luminoforu, można kontrolować barwę emitowanego światła. Najważniejszym aspektem nie jest jednak budowa i sposób działania lampy LED-owej, ale to jakie korzyści płyną z używania takiego oświetlenia, a tych wymienić można bardzo wiele.
Żarówki LED do samochodu – mała rzecz, wielka oszczędność.
Jedną w największych zalet żarówek LED jest ich wysoka energooszczędność. Dodatkowym plusem jest także długa żywotność LED-ów, która może osiągnąć nawet 50 000 godzin pracy (czyli ponad 25-krotnie dłużej niż w przypadku klasycznych żarówek). Patrząc na powyższe parametry zupełnie nie dziwi więc fakt, że oświetlenie typu LED uważa się za najbardziej ekonomiczny wariant, przyjazny nie tylko dla środowiska, ale także dla portfeli użytkowników. Warto zaznaczyć także, że żarówki LED zapewniają zupełnie nową jakość i komfort jazdy. Światło przez nie emitowane genialnie oświetla drogę, jego temperatura i barwa jest maksymalnie zbliżona do światła dziennego, co przekłada się na zdecydowanie lepszą widoczność.
Do innych zalet oświetlenia typu LED można zaliczyć:
- niższe obciążenie alternatora, a co za tym idzie mniejsze spalanie paliwa;
- wysoką odporność na włączanie/wyłączanie;
- duży zasięg – nawet do 300 metrów;
- niski stopień opóźnienia (kierowca, który porusza się za samochodem wyposażonym w LED-owe oświetlenie, szybciej odnotowuje wykonywany przez niego manewr, dzięki czemu sprawniej może na niego zareagować, co znacząco wpływa na wzrost bezpieczeństwa na drodze);
- możliwość uzyskania różnej barwy światła;
- wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, dużą wilgotność oraz niskie temperatury;
- natychmiastowy start i ekstremalnie krótki czas do osiągniecia pełnej jasności (poniżej sekundy);
- brak rtęci i innych szkodliwych substancji;
- nowoczesny, elegancki wygląd auta.
Na co zwrócić uwagę?
Istotną kwestią w przypadku zakupu LED-owego oświetlenia jest wcześniejsze sprawdzenie czy w lampie jest wystarczająco miejsca aby zastosować żarówki LED z dodatkowym układem chłodzenia. Diody LED nagrzewają się inaczej niż tradycyjne lampy (nie od przodu, jak zazwyczaj ma to miejsce, a od tyłu), przez co nie mogą być chłodzone przez powietrze opływające auto w trakcie jazdy. Warto także pamiętać, że LED-owe oświetlenie musi posiadać tzw. homologację E, czyli specjalny atest, który zaświadcza, że auto wyposażone w tego typu oświetlenie może pełnoprawnie korzystać z dróg publicznych.

Dlaczego LED-y to dobra inwestycja?
Decydując się na ten typ oświetlenia musimy przygotować się na nieco większy wydatek. Diody LED są droższe w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Cena ta jednak zwraca się użytkownikom z nawiązką, poprzez niezwykle niskie koszty eksploatacyjne oraz dużą oszczędność energetyczną. Oprócz długofalowych korzyści ekonomicznych, wybierając oświetlenie LED-owe, dokładamy także swoją cegiełkę w ochronę środowiska i dbałość o dobro naszej planety. Inwestycja w żarówki typu LED jest więc podwójnie korzystna.